Böbrek ve İdrar Yolları Taşları

Böbrek Taşları İçin Risk Faktörleri:

Risk faktörü, bir hastalığa yakalanma ihtimalini arttıran durum olarak tanımlanabilir.

Aşağıda sıralanan risk faktörleri olmadan da böbrek taşı hastalığı meydana gelebilir. Sıralanan risk faktörlerinden biri bulunduğunda, bunun getirdiği riski azaltmak için ne gibi tedbirler alınacağını öğrenmek için ilgili uzmana başvurulması gerekir.

Kişi ve hayat tarzıyla ilgili faktörler;

  • Yüksek doz kalsiyum ve D vitamini alımı
  • Uzun dönem hareketsiz kalma
  • Aşırı kilolu olma
  • Aşırı tuzlu beslenmek
  • Az su içmek veya hiç su içmemek
  • Aşırı çay,kahve ve kola tüketmek
  • Aşırı süt,yoğurt ve peynir yemek; özellikle kaşar peyniri
  • Gereksiz veya fazladan ağrı kesici ilaçlar kullanmak
  • Fazladan C vitamini tüketmek

Korunma Yolları:

Bol su için: Daha önce taş düşürmüş kişilere tekrar taş oluşumunun engellenmesi için bol su içmesi önerilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde içilen su miktarının arttırılması gerekir.

İdrarda kristalizasyonun engellenebilmesi ve taş oluşumunun engellenebilmesi için en azından 8 bardak su içilmesi gerekir. Hastalar çıkardıkları idrarın renginden aldıkları sıvının yeterli olup olmadığını anlayabilirler. İdrarın renginin açık olması suyun yeterli olduğunu, koyu olması ise yetersiz olduğunu gösterir.

Ayrıca bol su içilmesi idrar yolları enfeksiyonlarını da önleyici bir rol oynar.

Diyetinizde kalsiyum ve oksalat miktarlarını kısıtlayın: Daha önce taş düşürmüş bir kişinin idrar testlerinde kalsiyum oranı yüksek çıkıyorsa diyetindeki kalsiyum ve oksalatı kısıtlamalıdır. Kalsiyum içeren antasitleri kullanmamalı, kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini kısıtlamalıdır. ( son zamanlarda bu konu tartışmalı hale gelmiştir.) Ayrıca çay, kahve, çikolata, fıstık, ıspanak, pancar gibi oksalat içeriği yüksek gıdaları da kısıtlamakta fayda vardır.

Et ve et ürünlerini azaltın: Bu sadece taş oluşmasını engellemekle kalmaz genel sağlığınız açısından da olumlu etki yapar. Hayvansal proteinlerin azaltılması vücuda kalsiyum girişini ve ürik asit atılımını azaltacaktır.

Tuz tüketimini azaltın: Tuz idrara çıkan kalsiyumu arttırır. Ayrıca tuzu azaltarak hipertansiyon riskini de azaltmış olursunuz.

Çay, kola ve kahve gibi içecekleri azaltın: Bu içecekleri içinde buluna oksalat taş oluşumunu kolaylaştırır ve artırır.