Varikosel ve Mikrocerrahi

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişlemesine verilen isimdir. Bu durum sıklıkla (%90) sol tarafta görülürken, %8-9 oranda iki taraflı, %1-2 oranında ise sağ tarafta izlenmektedir.

Varikosel düzeltilebilir erkek kısırlığının en sık sebebini oluşturmaktadır

Toplumdaki erkeklerde %25 oranında, yani 4 erkekten 1 inde görülmektedir. Kısırlık (infertilite) sorunuyla doktora başvuranların ise yaklaşık %40-50’sinde tespit edilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Kısırlık: Testis ısısının bozulması, testis fonksiyonları etkiler. Bu durum sperm üretimini, ileri evrelerde ise testosteron üretimini bozar..
  • Testiste şişlik ve kabarıklık: Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşip bacaklarda görülen varislere benzer görünüm alabilmektedir. Bu durum dışardan kabarıklık ve şişlik şeklinde kendini belli etmektedir.
  • Testiste ağrı: Varikosel ağrısı testiste olan rahatsız edici künt nitelikte kendi belli eden bir ağrıdır. Bu ağrı genelde kasık bölgesinde ve testiste hissedilebildiği gibi zaman zaman bacağa doğru da yayılabilir.

Varikosel tedavisi;

Varikosel teşhisi konulan kişilerde infertilite (kısırlık) problemi yoksa, testis boyutları ve semen parametreleri etkilenmemişse destek tedavisi önerilebilir. Ameliyat kararı verebilmek için hastada muayene ile varikosel sorununun ortaya konulması ve bu durumun sperm parametrelerini etkilediğinin gösterilmesi gereklidir. Yine adolesan dönem erkeklerde varikosele bağlı testis boyutları arasında %10’dan fazla hacim farkı oluşmuşsa ameliyat önerilmektedir.

Varikosel ameliyatının mikrocerrahi teknikle mikroskop kullanılarak yapılması gerekir. Kasık bölgesinden 2 cm’lik bir kesiden girilerek mikroskobik büyütme altında genişlemiş toplardamarlar bağlanır. Atardamarlar, lenfatikler ve sperm taşıyan kanalların hasar görmemesi ve buna bağlı istenmeyen komplikasyonların oluşmaması için mikrocerrahi yöntemin kullanılması oldukça önemlidir. Yine mikrocerrahi yöntem ile yapılan ameliyat sonrası varikoselin tekrarlama riski oldukça düşüktür.

Varikosel ameliyatı için microcerrahi neden önemlidir?

Bu işlem güçlü operasyon mikroskopu altında gerçekleştiği zaman;

  • Ameliyat sonrası nüks (tekrarlama) ihtimali çok düşüktür (<%1).
  • Başarı oranı (sperm parametrelerinde düzelme ve gebelik şansı) daha yüksektir.
  • Komplikasyon riski (lenfatik, atardamar ve sperm kanallarının yaralanması) oldukça düşüktür.